بیمه عمر بخریم یا طلا ؟

9 ماه پیش

بیمه عمر، طلا

فهرست مطالب

مقایسه بیمه عمر با سرمایه گذاری در طلا

بیمه عمر و خرید طلا هر دو به عنوان سرمایه گذاری هایی مورد توجه قرار می‌گیرند. البته هر کدام از این دو گزینه، مزایا و معایب خود را دارند. در زیر مزایا و معایب هر یک را بررسی می‌کنیم:

مزایای خرید طلا

 • طلا یکی از سرمایه های ارزشمند است که در طول زمان پایداری خوبی داشته است و به عنوان یک شکل سرمایه‌گذاری آسان و عمده محسوب می‌شود.
 • طلا به عنوان یک وجه غیرنقدی محفاظت از عدم پایداری اقتصادی و تورم استفاده می‌شود.
 • طلا به عنوان از یک جنبه دیگر، به عنوان تزریق زیبایی و زینت به کار می‌رود.

معایب خرید طلا

 • قیمت طلا در بازار معمولاً تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرد از جمله تقاضا و عرضه، تورم و نرخ ارز. این باعث می‌شود موجودی طلا نتیجه‌ای از تلاطم قیمت باشد.
 • خرید و فروش طلا می‌تواند هزینه‌هایی به همراه داشته باشد، مانند کمیسیون برای دلالان و پس انداز حفظ این دارایی.

مزایای خرید بیمه عمر و سرمایه گذاری

 • بیمه عمر به عنوان یک شکل حمایت مالی در برابر مرگ یا صدمه جسمانی عمل می‌کند و می‌تواند تأمین مالی خانواده و معوقات مالی همچون وام های قرضه و هزینه تحصیل فرزندان را به عهده بگیرد.
 • در بیمه عمر، حق بیمه پرداخت شده در صورت وقوع صدمه جسمانی یا مرگ به وارثان هدیه می‌شود و به عنوان یک سرمایه مادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معایب خرید بیمه عمر و سرمایه گذاری

 • قیمت بیمه عمر ممکن است براساس سن، جنسیت و حالت سلامت فرد قرار بگیرد و برخی افراد ممکن است قیمت بالایی داشته باشند.
 • در مواردی که بیمه عمر پس از مدت طولانی دریافت نشود، بیمه شده ممکن است پول وقتی که بیمه های دیگر درگیر و امور مالی دیگری دارد، بازپرداخت کند.

در نهایت، تصمیم خرید طلا یا خرید بیمه عمر بستگی به نیازها، هدفها و شرایط مالی فرد دارد. برای اطلاعات دقیقتر بهتر است با یک مشاور مالی مشورت کنید.

بیمه عمر، خرید طلا

مقایسه مزایای خرید بیمه عمر و طلا در ارتباط با امنیت سرمایه‌گذاری و هزینه نگهداری به شرح زیر است:

امنیت سرمایهگذاری:

 • خرید بیمه عمر: از آنجایی که بیمه عمر به شکل حمایت مالی عمل می‌کند، بیمه‌گذاری در بیمه عمر می‌تواند امنیت سرمایه‌گذاری را فراهم کند. با پرداخت حق بیمه، حق بیمه در صورت وقوع صدمه جسمانی یا مرگ به وارثان و یا در زمان تعیین شده به خود بیمه‌گذاری بازپرداخت می‌شود.
 • خرید طلا: طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری دارای پایداری است و برای محافظت در برابر عدم پایداری اقتصادی و تورم استفاده می‌شود. با این حال، مقدار قیمت طلا تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تقاضا و عرضه، تورم و نرخ ارز قرار می‌گیرد که می‌تواند باعث تقلب قیمت و تلاطم باشد.

هزینه نگهداری:

 • خرید بیمه عمر: هزینه نگهداری بیمه عمر نسبتاً ثابت است و به صورت منظم و بر اساس حق بیمه سالانه یا ماهانه پرداخت می‌شود. این هزینه‌ها معمولاً برای تأمین حقوق بیمه و هزینه‌های تحت پوشش ایجاد می‌شوند.
 • خرید طلا: هزینه نگهداری طلا شامل مواردی نظیر هزینه بازرسی و سنجش، شرایط نگهداری مناسب و هزینه امنیتی است. در صورت نیاز به محفوظ نگهداری طلا در صندوق امنیتی، هزینه اضافی نیز به وجود می‌آید.

در نتیجه، امنیت سرمایه‌گذاری و هزینه نگهداری در خرید بیمه عمر به دلیل سود تضمین شده و پرداخت منظم حق بیمه بیشتر است. اما در خرید طلا، امنیت سرمایه‌گذاری مرتبط با پایداری و وجود تداوم ارزش و هزینه نگهداری با مواردی مثل بازرسی و نگهداری امن مرتبط است.

مزایای بیمه عمر شامل:

 1. حفاظت از خانواده و عزیزان: با خرید این بیمه نامه، در صورت فوت شما، پرداختی از بیمه شما به ذینفعان وارث شما صورت می‌گیرد. این پرداخت می‌تواند به عنوان منبعی از درآمد برای خانواده شما وابسته به شما در نظر گرفته شود و از دستگاه بیمه برای تأمین نیازهای روزمره و هزینه‌های زندگی آنها استفاده شود.
 2. معافیت مالیاتی: در بسیاری از کشورها، حق بیمه پرداختی برای بیمه عمر و سرمایه گذاری معاف از مالیات است. این به شما امکان می‌دهد که هزینه بیمه عمر را از درآمدهای مخصوص به مالیات معاف کنید و هزینه‌های خود را کاهش دهید.
 3. سرمایه‌گذاری: بعضی از بیمه‌های عمر امکان سرمایه‌گذاری پول شما را در سبد سرمایه‌گذاری پیشنهادی شرکت بیمه می‌دهند. این گزینه به شما امکان می‌دهد که سرمایه خود را در سبد سرمایه‌گذاری متنوعی، مانند سهام، صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) و سایر اوراق بهادار، قرار دهید و بهره‌وری از آن کسب کنید.
 4. دریافت وام: بعضی از بیمه‌های عمر شامل پرداخت وام هستند. این به شما امکان می‌دهد که در صورت نیاز، از بیمه‌ عمر قرض بگیرید و از پول آنها بهره‌برداری کنید. این گزینه می‌تواند در مواقع اضطراری و نیازهای مالی فوری کمک کننده باشد.
 5. تضمین امنیت مالی: بیمه عمر باعث ایجاد تضمین امنیت مالی برای شما و خانواده شما می‌شود. با وجود بیمه عمر، شما می‌توانید به آرامش و اطمینان خاطر از آینده مالی خود و خانواده خود دست یابید.
داشتن پوشش‌های بیمه‌ای

یکی از مزایای اصلی بیمه عمر نسبت به سرمایه‌گذاری در طلا یا دیگر اموال، داشتن پوشش‌های بیمه‌ای است. با خرید این بیمه نامه علاوه بر سرمایه‌گذاری بلندمدت، به‌طور همزمان تحت پوشش‌های بیمه‌ای قرار می‌گیرید که در صورت وقوع حوادث و بیماری‌های مختلف می‌تواند شما را محافظت کند. در ادامه توضیح می‌دهم که انواع پوشش‌های بیمه عمر چگونه به شما کمک می‌کنند:

 • پوشش هزینه‌های پزشکی تکمیلی: کمک می‌کند هزینه‌های پزشکی اضافی، مانند مراجعه به پزشکان تخصصی، بیمارستان و درمان‌های پیچیده را پوشش دهد.
 • پوشش بیماری‌های خاص: در بعضی بیمه عمر، پوششی برای بیماری‌های خاصی نظیر بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و دیابت فراهم می‌شود. این پوشش‌ها به شما امکان می‌دهد برای تامین هزینه‌های درمانی و زندگی با بیماری‌های خاص مشمول بیمه شوید.
 • پوشش سرطان: بیمه عمر می‌تواند به شما پوششی خاص برای هزینه‌های مرتبط با درمان سرطان ارائه دهد که شامل مشاوره، پزشکی، بیمارستان و داروها می‌شود. این پوشش می‌تواند به شما کمک کند تا با توجه به هزینه‌های گاهاً بالای درمان سرطان، بدون نگرانی مالی درمان دریافت کنید.
 • پوشش نقص عضو و از کارافتادگی: برخی از بیمه‌های عمر، پوششی برای نقص عضو و از کارافتادگی ارائه می‌دهند. این پوشش شما را در صورت بروز نقص عضوی که موجب کاهش توانایی کاری شما می‌شود، محافظت می‌کند و جبران هزینه‌های زندگیتان را پوشش می‌دهد.
 • پوشش سرمایه فوت طبیعی یا فوت بر اثر حادثه: این بیمه معمولاً یک پوشش سرمایه فوت فراهم می‌کند که به وراثت فوری سرمایه بیمه شده به خانواده شما کمک می‌کند در صورت درگذشت شما، هزینه‌ها را پوشش دهد.
تعریف ذینفع برای بیمه نامه

در بیمه نامه، ذینفع (Beneficiary) به شخص یا اشخاصی اطلاق می‌شود که در صورت وقوع حادثه‌ای که بیمه نامه آن را پوشش می‌دهد، حقوق و مزایای مرتبط با بیمه را دریافت می‌کنند. ذینفعان معمولاً به عنوان دریافت کنندگان پرداخت مستقیم و در درجه اول هستند.

در بیمه عمر، ذینفعان معمولاً خانواده و عزیزان فرد بیمه شده هستند. زمانی که فرد بیمه شده فوت می‌کند، مبلغ بیمه درنظر گرفته شده به طور مستقیم به ذینفعانی که در قرارداد بیمه نامه مشخص شده‌اند پرداخت می‌شود. این ذینفعان می‌توانند همسر، فرزندان، والدین یا دیگر افراد معینی باشند که در قرارداد بیمه ذکر شده‌اند.

در صورتی که ذینفعان مشخص نشده باشند، پرداخت بیمه به دیگر وارثان به ترتیب قوانین و مقررات مشخص شده توسط هر کشور صورت می‌گیرد. اگر وصیت‌نامه‌ای در دسترس باشد، این وصیت‌نامه معمولاً می‌تواند تعیین کننده ذینفعان باشد ولی در هر حالتی این موضوع بستگی به مقررات قوانین هر کشور و شرایط قرارداد بیمه دارد.

لازم به ذکر است که تعیین ذینفعان و نحوه پرداخت بیمه تحت تأثیر شرایط و قرارداد بیمه می‌باشد و برای دقیق‌تر و کامل‌تر بودن اطلاعات، در قرارداد بیمه خود می‌توانید جزئیات مربوط به ذینفعان خود و پوشش‌های بیمه را مطالعه کنید.

پرداخت وام بدون ضامن در بیمه عمر

برخی از شرکت‌های بیمه عمر اجازه می‌دهند که بیمه‌گذاران از ارزش اندوخته قرارداد بیمه عمر خود به عنوان تضمین برای دریافت وام استفاده کنند. این نوع وام معمولاً به عنوان “وام بیمه عمر بدون ضامن” شناخته می‌شود.

در صورت درخواست و دریافت وام بدون ضمانت، مبلغ وام بیمه، به صورت اعتبار اضافه، از مبلغ اندوخته قرارداد بیمه کسر و تا سقف مشخصی توسط شرکت بیمه پرداخت می‌شود. از آنجا که اندوخته بیمه نامه به عنوان تضمین عمل می‌کند، در این نوع وام‌ها به ضمانت اضافه نیاز نیست و نیز چک و سفته مورد نیاز نیست.

مهم است بدانید که قوانین و مقررات مربوط به وام‌های بیمه عمر بدون ضامن ممکن است برای هر شرکت بیمه متفاوت باشد و شرایط دقیق وام برای هر شخص بیمه شده بستگی به قرارداد بیمه و سیاست‌های شرکت بیمه دارد. بنابراین، بهتر است با شرکت بیمه خود تماس بگیرید و جزئیات دقیق را درباره وام بدون ضامن در این شرکت استعلام کنید.

معافیت مالیاتی در بیمه عمر

در بسیاری از کشورها، بیمه عمر شامل معافیت مالیاتی است. این به معنای این است که سرمایه و اندوخته آن معاف از مالیات می‌باشند و برای آنها مالیاتی دریافت نمی شود. این معافیت معمولاً بسته به قوانین و مقررات مالیاتی هر کشور و ظروف پیوسته به آنان متغیر است.

ضمناً، در بیمه عمر، بلافاصله پس از فوت بیمه‌گذار، ذینفعان (مثلاً وراث مستقیم) به سرمایه و اندوخته بیمه نامه دسترسی دارند و به آنها پرداخت می‌شود. این مزیت یعنی وراثان قادر هستند بدون پرداخت هرگونه مالیات مستقیماً به سرمایه و اندوخته بیمه عمر دسترسی پیدا کنند.

با این حال، در سایر سرمایه‌گذاری‌ها ممکن است نیاز به پرداخت مالیات بر ارث و سایر مالیات‌ها وجود داشته باشد. این مساله بستگی به قوانین و مقررات مالیاتی هر کشور دارد و به نوع سرمایه‌گذاری و مبلغ وراثت دسترسی دارد.

پیشنهاد برای مطالعه: بیمه عمر یا سپرده گذاری در بانک

بیمه بازنشستگی

معایب بیمه عمر در مقایسه با طلا

 1. نقدشوندگی: خرید و فروش طلا به صورت نقدشونده و با سرعت بیشتری انجام می‌شود در حالی که برای فسخ و بازخرید بیمه عمر، نیاز به روند اداری و همکاری با کارشناسان بیمه دارید که ممکن است طولانی و زمان‌بر باشد.
 2. همراهی با تورم: سرمایه‌گذاری در طلا معمولاً با تورم همراهی سریع‌تری دارد، چرا که ارزش طلا به طور مستقیم با افزایش قیمت‌ها ارتباط دارد. از سوی دیگر، برای بروزرسانی مقدار و ضریب بیمه نامه در بیمه عمر، شما باید به صورت منظم با کارشناسان بیمه هماهنگی داشته باشید.
 3. بهره‌مندی از سود بیمه عمر: در بیمه عمر، سودهای مشارکتی و تضمینی واریز می‌شود که به بیمه‌گذاران پرداخت می‌شود. گرچه این سودها مرکب بوده و هر ساله به درصد دلخواه شرکت بیمه پرداخت می‌شوند، اما نرخ سود ممکن است متغیر باشد و تاثیر صرفه‌جویی شما در بیمه عمر را کمتر کند.

ممکن است برخی افراد بیمه عمر را بهتر از خرید طلا بدانند به دلایل زیر:

 • پوشش مالی برای خانواده: بیمه عمر یک وسیله برای ایجاد پوشش مالی برای خانواده شما در صورت وقوع ناگهانی حوادث ناخوشایند مانند وفات شما است. در این صورت، بیمه عمر ممکن است به خانواده شما مبلغی از پول را پرداخت کند که آنها را از ورطه‌ی مالی در زمان دشوار حفظ می‌کند.
 • خروجی منظم در طول عمر: این بیمه نامه می‌تواند به عنوان یک منبع خروجی منظم و پایدار در طول عمر شما عمل کند. در بیمه عمر با صرف مبلغی از پول به عنوان حق بیمه، شما می‌توانید از سودهای مشارکتی و تضمینی استفاده کنید که به شما پرداخت می‌شود. این کمک می‌کند تا در زمان بازنشستگی یا نیازهای مالی دیگر، درآمد منظمی داشته باشید.
 • میراث برای وراث: با بیمه عمر، شما می‌توانید میراثی برای وراث خود ایجاد کنید. در صورت وفات شما، مقداری از پول به وراث شما واگذار می‌شود که می‌تواند برای پرداخت بدهی‌ها، تأمین زندگی خانواده یا اهداف دیگر استفاده شود.
 • مزایای مالیاتی: برخی از سیستم‌های بیمه عمر، مزایای مالیاتی می‌توانند داشته باشند. بسته به سیستم مالیاتی کشور شما و شرایط محلی دیگر، وجوه پرداخت شده بابت بیمه عمر ممکن است از خشکوندگی مالیاتی مستثنی‌شده یا معاف از مالیات باشد.

استعلام و خرید بیمه عمر

می‌توانید جهت استعلام و خرید بیمه عمر درخواست خود را در سامانه الو بیمه ثبت کنید. کارشناسان الو بیمه قادرند شرایط و پوشش های تمامی شرکت‌های بیمه را برای شما مقایسه کنند. این مقایسه به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین بیمه عمر و سرمایه گذاری را با توجه به نیازها و بودجه خود انتخاب کنید و خریداری نمایید. در این مسیر، کارشناسان الو بیمه شما را در انتخاب همراهی می‌کنند و سوالات شما را پاسخ می‌دهند. برای شروع فرایند، می‌توانید با پر کردن فرم مربوطه در سامانه الو بیمه درخواست خود را ثبت کنید و در ادامه با کارشناسان تماس بگیرید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *