بیمه باربری

بیمه باربری ( cargo insurance )

بسیاری از صاحبان کالا و بازرگانان در هنگام جابجایی کالای خود نگران خطرات و صدماتی است که ممکن است به کالای آنها آسیب وارد کند. بیمه حمل و نقل کالا که در ایران به بیمه باربری معرف شده است از روزگاران بسیار قدیم در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است بنابراین این بیمه نامه را می توان قدیمی ترین بیمه نامه شناخته شده در جهان دانست.

بیمه باربری

بیمه باربری چیست؟

برای بازرگانان و صاحبان  کالا ضروری است که با هر وسیله نقلیه از هر مبدا به هر مقصدی علاوه بر حفظ و امنیت این جابجایی و رعایت نکات ایمنی، ازبیمه باربری نیز استفاده کنند، تا در زمان وقوع خسارت از این پوشش استفاده نمایند.

این بیمه نامه با توجه به نوع کالا، سرمایه، نوع خرید، نوع وسیله حمل، مبدا و مقصد، پوشش مورد درخواست، دارای نرخ و شرایط متعدد و مختلفی می‌باشد. در این بیمه نامه بیمه گر در قبال دریافت حق بیمه متناسب با پوشش‌ها متعهد می‌گردد اگردر طی مسیر حمل،  مورد بیمه با یکی از حوادث قید شده در بیمه نامه دچار خسارت شد تحت پوشش و یا بیمه‌گذار براساس‌ قوانین‌ و مقررات ‌بین‌المللی‌ متحمل ‌پرداخت‌ هزینه‌هایی‌گردید، زیان‌ وارد به‌کالا را جبران‌ کرده‌ و هزینه‌ها را هم‌ بپردازد.

بیمه باربری اغلب شامل پوشش‌های زیر است:

  1. بیمه بار: این بیمه پوششی را برای خسارت یا ضرر بارهایی که در حین حمل و نقل دچار صدمه یا سرقت شوند، فراهم می‌کند. این پوشش شامل خسارت‌های مادی به بار و امکان جبران آن است.

  2. بیمه نقل و انتقال: این پوشش برای خسارت‌هایی ارائه می‌شود که در حین حمل و نقل بار به وسیله نقلیه‌های حمل و نقل رخ می‌دهد. این شامل خسارت‌های مادی یا جسمانی به خودرو، اتوبوس، کامیون و ماشین‌آلات حمل و نقل است.

  3. بیمه مسئولیت عمومی: این نوع بیمه مسئولیت حقوقی صاحبان کسب و کارهای حمل و نقل و رانندگان را در صورت وقوع حادثه و خسارت به اشخاص سوم و دارایی‌های آن‌ها پوشش می‌دهد.

  4. بیمه آتش سوزی: این پوشش برای خسارت‌های مادی به خودروها و وسایل حمل و نقل ناشی از آتش سوزی ارائه می‌شود. این شامل خسارت‌های ناشی از آتش سوزی و انفجار است.

انواع بیمه باربری

بیمه حمل و نقل یا باربری با توجه به مبدا و مقصد حمل دارای انواع مختلفی می‌باشد که به صورت زمینی، دریایی، هوایی یا ترکیبی از موارد یاد شده، وسیله حمل مشخص و با کلوزهای A, B, C,Total loss ارائه می‌گردد.

  • باربری وارداتی

اگر کالا از خارج از مرزهای کشور وارد گردد برای این کالا بیمه باربری وارداتی مورد نیاز است.

  • باربری صادراتی

اگر کالا از داخل به خارج کشور حمل شود بیمه باربری صادراتی مورد درخواست است.

  • باربری داخلی

حمل کالا در داخل کشور با بیمه باربری داخلی انجام می گردد.

  • باربری ترانزیت

کالاهایی که مبدا و مقصد خارج از مرزهای کشور ما باشد و تنها کشور ایران در مسیر حمل باشد.

پوششها و کلوزهای بیمه باربری

 در اغلب کشورهای دنیا کلوز های بیمه باربری عبارتند از:

خطرات اصلی بیمه باربری:

  • آتش‌سوزی و حادثه وسیله نقلیه شامل: تصادف، تصادم، واژگونی و سقوط وسیله نقلیه

خطرات اضافی بیمه باربری:

  • خطرات اضافی که بر حسب توافق با بیمه‌گر و با دریافت حق بیمه اضافی هنگام صدور بیمه‌نامه به خطرات اصلی اضافه می‌شوند از قبیل خسارتهای ناشی از بارگیری، تخلیه، سرقت کل محموله به همراه وسیله نقلیه، آب دیدگی و سقوط کالای مورد بیمه از روی وسیله حمل.

کلوزهای بیمه باربری

با توجه به انتخاب خطرات و تعهدات مورد پوشش در انواع بیمه باربری کلوزهای باربری دسته بندی می گردد، کلوزهای بیمه باربری ۳ دسته مهم هستند. کلوز A و کلوز B و کلوز C هر کدام کلوزهای بیمه هستند.

نرخ و شرایط بیمه باربری

با توجه به نوع کالا، بسته بندی، وسیله حمل، نوع خرید، مبادی ورودی، مقصد، مبدا و کلوزهای بیمه باربری  در شرکت‌های بیمه نرخ بیمه نامه محاسبه و اعلام می گردد .

نرخ و شرایط بیمه باربری داخلی

نرخ بیمه باربری داخلی از سوی شرکت های بیمه بر اساس اطلاعات کالا (نوع کالا، میزان و …) وسیله حمل، مبدا و مقصد محاسبه و اعلام می گردد.  

خرید بیمه باربری به صورت آنلاین از الوبیمه

برای خرید بیمه باربری تنها کافی است فرمم بالای همین صفحه را تکمیل و اطلاعات درخواستی را وارد نمایید. همکاران الو بیمه بلافاصله ضمن تماس با شما، قیمت و شرایط شرکتهای بیمه مختلف را به شما اطلاع داده تا با نظر شما شرکت بیمه مودر نظر انتخاب و بیمه نامه درخواستی از طریق این شرکت بیمه صادر و به صورت رایگان برای شما ارسال شود.

مزایای خرید بیمه باربری از الوبیمه

خدمات الوبیمه تنها به خرید بیمه نامه منحصر نبوده بلکه در تمامی لحظات از مشاوره و کارشناسی ریسک تا صدور و در زمان خسارت تا پیگیری لازم برای دریافت خسارت همراه شما خواهنر بود. الو بیمه ارائه دهنده تمامی بیمه نامه هاست.